Blog

Twardość materaca – fakty i mity

Szukając informacji o materacach natrafimy na ogrom poradników odnośnie skali ich twardości. Każdy producent w inny sposób określa jej stopień. Czym więc kierować się przy wyborze i na jakie informacje zwracać szczególną uwagę? Zobacz krótki przewodnik po zakupie jednego z najważniejszych produktów użytku codziennego.

Szukam twardego materaca

Poszukiwania bardzo często zaczynają się od stwierdzenia, iż potrzebujemy twardego materaca. Głęboko zakorzeniony jest mit o tym, że tylko twardy materac może być zdrowy. Prawda jest w tym wypadku zupełnie inna. Dobry materac musi zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa i całej reszty ciała. A także nie powodować ucisków, aby zapewnić lepsze krążenie krwi.
Należy pamiętać, że podłoże dla naszego kręgosłupa może być zarówno za miękkie jak i za twarde. Różnice w budowie anatomicznej użytkowników i ich przyzwyczajenia powodują zupełnie inny odbiór twardości poszczególnych modeli.

Mit o miękkiej pianie

Często również spotykamy się z opinią o tym, że materace pianowe, niezależnie od modelu, są miękkie. Utarło się to zapewne przez doświadczenia z różnego rodzaju gąbkami umieszczanymi w tapicerowanych meblach, które prędzej czy później odkształcają się i wygniatają. Na rynku znajduje się aktualnie niezliczona ilość produktów pianowych, jednak tylko sprawdzeni i doświadczeni producenci gwarantują odpowiednią żywotność produktu. Piany termoelastyczne różnią się od siebie również gęstością na metr kwadratowy, dzięki czemu w materacu pianowym możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiego stopnia twardości i odpowiedniego podporu nawet dla osób przekraczających 120 kg wagi.

Jakość w parze z trwałością

Niezależnie od twardości, kolejną ważną kwestią jest gwarancja jakości produktu. Materac jest produktem higienicznym, który wymieniamy raz na kilka, maksymalnie kilkanaście lat. Warto więc wybrać taki, który bez żadnych przykrych niespodzianek posłuży nam w pełni przez taki okres. A najlepszym zabezpieczeniem dla konsumenta jest nadana przez producenta gwarancja produktu. Najlepsi producenci, pewni swoich produktów pod względem jakościowym, udzielają więc na swoje produktu pełnej, wieloletniej gwarancji, znacznie przekraczającej ustawowe dwa lata.

Najważniejsze wskazówki

  • unikaj doboru materaca poprzez skale twardości zamieszczone w katalogach i internecie
  • sprawdzaj jaką producent oferuje gwarancję, w końcu nie kupujesz materaca na 2 lata
  • porównaj materace sprężynowe i pianowe, w obu grupach możesz znaleźć coś idealnego właśnie dla Ciebie
  • nie zakładaj, że potrzebujesz akurat bardzo twardego materaca, zbyt twardy może zaszkodzić tak samo jak zbyt miękki
  • poświęć chwilę czasu na materacu, ułóż się tak jak lubisz najczęściej zasypiać
Wróć do listy